Sosyal Medyada Fake Hesap Anlama

Evet iki gündür bir şeyler paylaşmıyordum. Eve geldiğim zamanlarda yorgun oluyordum üşeniyordum ancak bugün gayet iyiyim.

Bugün konumuzda Sosyal Medyada bizleri ekleyen hesapların fake hesap olup olmadığını ve cep telefonunuza tanımadığınız birinden gelen arama, mesajların kim olduğunu bulabilmemiz için bir kaç tüyo paylaşmak istedim 🙂

Ayçayı bir çoğunuz hatırlamıştır. Msn zamanlarında sanal aşkımız ayçanın yüzünü görmek nasip olmadı 😀 İşin esprisi bir yana fake ayça örneğinden yola çıkarak asıl konumuza girelim.

Profil İncelemesi

Sosyal Medya üzerinden sizi ekleyen elemanın fake olup olmadığını atmış olduğu fotoğraf sayısı, paylaşım sayısı, arkadaşları ( bayan profilse arkadaşlarının erkek olup olmadığına, erkek profilse de bayan olup olmadığına) hesabın açılış tarihine bakarak anlayabilirsiniz.

Fotoğrafını İnternette Arattırma

Google’ın en sevdiğim olayı görsel arama yapması. Fotoğrafı yüklüyosun o fotoğrafla ilgili paylaşım yapan web sitelerini buluyor. Bunu fake hesap olup olmadığını anlamak için çok işe yarayacak bir yöntem. Kişinin profil fotoğrafını telefonunuza indirip Google Görseller‘e girip sağ tarafta bulunan kamera resmine tıklayıp görselimizi yükleyerek arama yapıyoruz. Cep telefondan yapabilmek için googleyi Masaüstü Sitesi şekilde açmanız gerekmektedir. Bakalım bizim Ayça Fake mi gerçekmi 😀

Evet Ayçamızın fotoğrafını arattırdık googleye ve çıkan sonuç;

Çok Meşhur olduğu için nickname bile çıktı 🙂

Kişinin Konuşma Şekli

Kardeş benim bunlarla uğraşacak vaktim yok bir iki soru sorarım konuşmasından anlarım diyorsanız helal olsun derim 😀

Numarası Olan Kişinin Kim Olduğunu Öğrenme

Cep telefonunuzda kim olduğunu bilmediğiniz kişilerin tespitini yapabilmek içinde 1-2 yöntemimiz mevcut.

1. Kişi Listesine Ekleyip Whatsapp’dan Profiline Bakmak

Ohoo Zek bunu bilmeyen mi var, bu yöntem işe yaramıyor demeyin. Bilmeyende var bazen işe de yarıyor kişiyi telefonunuza kaydedip whatsapp’dan resmine bakarak tanıyabilirsiniz 🙂

2.Facebook’tan Numara Sorgulama

Kişinin Cep numarasını öncelikle Facebook arama ekranına çıkmıyorsa Facebook şifremi Unuttum ekranından sorgulayabilirsiniz.

3.Kişiyi İnstagram’dan Bulmak

Evet telefon defteriniz çok kalabalık değilse veya sizde kayıtlı olan herkesi tanıyorsanız bu yöntem de işinize yarayacaktır. Kim olduğunu öğrenmeye çalıştığımız kişiyi telefon rehberimize kaydettikten sonra instagram kendi profil ekranınıza girip sağ üst köşeye tıklayın ve Karşınıza çıkan menüde kişileri bul sekmesini açın karşınıza Önerilenler Facebook ve Bağlantılar olmak üzere üç sekme çıkacak Bağlantılar sekmesine gelip Rehberini bağla derseniz sizde kayıtlı olan kişilerin instagram hesapları karşınıza çıkacaktır.

4.Kişinin Kendisine Sormak

Evet belkide en etkili yöntem baktınız tanıyamadınız Kardeş kimsin demeniz sizi direk sonuca götürebilir 🙂

Yazar Hakkında
Toplam 19 yazı
Zekeriyya Tekin
Zekeriyya Tekin
6 Yaşından beri bilgisayar sevdası olan kendini web güvenliği, web tasarım Sosyal Mühendislik üzerinde geliştirdiğine inanan bir garip katip efendi :)
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara