Kıl Dönmesi Ameliyatı Zor Mu ?

Evet bloguma giren arkadaşlar ‘Ulan bu nasıl blog bi ondan bi bundan bahsediyor’ diyebilirler bu blogu kurmamdaki amaç zaten aklıma gelenleri yazmak olduğu için her telden yazıyorum 🙂

Kıl dönmesi çoğu insanın yaşadığı ancak utancından kimseye çaktırmadığı bir hastalık olduğunu başıma gelince anladım. Kıl dönmesi hakkında bilinen bir yanlış mevcut çoğu insan kıl dönmesini vücut içindeki kılın dışarıya çıkamadığından içerde büyümesi olarak sanıyor o aslında kıl batması olarak geçiyormuş. Kıl dönmesi dışarıdan içeriye insanın dökülen saçları olsun giydiği kıyafetlerden kalan tüyler olsun baskı sonucu içeriye girip kendine yol yapmasından ötürü orada toplanmasıyla oluyormuş. İnternet araştırmalarım ve doktor abilerim öyle söyledi.

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Geçer mi?

Valla arkadaşlar dönem dönem geçiyormuş gibi görünüyor ancak içeride bulunan kıl kardeşleri temizlemeden kesin çözüm olmuyor. Hatta ameliyat olduktan sonra bile tekrarlama ihtimali oluyor. Benim tavsiyem utanıp çekinmeyin ilerleyip dahada büyüyene kadar ameliyat olun derim.

Kıl Dönmesi Ameliyatı ve Sonrası Zor mu ?

Ben bu sıkıntıyı 4-5 ay önce farkettim. İlk başlarda aman geçer deyip salladım ancak ilerleyen zamanlarda büyümesinden korktum. Öldürmüyor meret ama süründürüyor. Muayene için Genel Cerraha başvurdum direk ameliyat günü verdi ameliyat günü gelene kadar da vermiş olduğu antibiyotiği kullandım. 1 Şubat günü ameliyat oldum. Narkoz istemedim. Narkoz istemememin sebebi bayılmaktan korktuğumdan değil ayılırken bilinç altımdan geçenleri dışarıya vurup youtube trendlerine düşmek 🙂 Belden aşağısını uyuşturarak ameliyat ettiler. Bütün işlem yaklaşık 2 saat sürdü ancak ne anestezi iğnesi ne de ameliyat esnasında herhangi bir ağrı hissetmedim. Ameliyat bittikten sonra 4-5 saat ayaklarımın uyuşukluğunun geçmesini bekledim. İçimden inşallah lavabo ihtiyacım gelmez diye dua ediyordum. malum bölgeyi hissetmiyorum o yüzden rezil de olmak istemiyorum 🙂 anestezinin etkisi geçtikten sonra hafiften ağrılar başladı ancak dayanılmaz bir ağrı hissetmedim ve yürümek ağrılarımı hafifletiyordu. Anestezi etkisi geçer geçmez sigara içmeye çıktım. Sadece şuna dikkat edin. anestezi etkisi geçince baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı çok yapıyor. tek başınıza yürüyüp düşmeyin. Lavabo ihtiyacı da beklediğiniz gibi zor olmuyor. Normal bir şekilde ihtiyacınızı giderebiliyorsunuz. Hastanede 2 gün geçirdim. Ameliyatımı yapan doktor 10 gün sonra dikişlerin alınması için gelirsin demişti. Pansumana gerek yok eve gidince git duşunu al fazla dikişleri zorlama dedi. 10 gün sonra dikişlerimi de aldırdım. şuan 17. günüm çok uzun süreli olmasa da oturabiliyorum, kendi işlerimi rahatlıkla görebiliyorum.

Tavsiyelerim

  • Anestezi sonrası baş ağrısı yaşamamak için bol bol kahve, kola için.
  • Ameliyat öncesi zaten yemek yedirmiyorlar ama siz sonrasında da hemen yemeyin.
  • Kabız olmamak için bol bol yürüyün
  • Ameliyat sonrası duş aldığınızda o bölgeyi iyice kuruladığınız dan emin olun

Kesinlikle utanmayın, çekinmeyin. Benim ameliyatım internet de yazılanların aksine kolay geçtiğini düşünüyorum. Bu konu hakkında merak ettiğiniz ve aklınıza takılanlar varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yazar Hakkında
Toplam 19 yazı
Zekeriyya Tekin
Zekeriyya Tekin
6 Yaşından beri bilgisayar sevdası olan kendini web güvenliği, web tasarım Sosyal Mühendislik üzerinde geliştirdiğine inanan bir garip katip efendi :)
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara