İp Tv Nedir,Kullanırsam Ceza Yermiyim ?

Son zamanlar da televizyon ve internet kullanıcıların popüler olayı olan İp Tv‘yi hepiniz duymuşsunuzdur. Kabaca ne olduğundan bahsedersek Anten, uydu alıcısı ihtiyacı duymadan internet aracılığı ile tv yayını izlemek.

İp Tv Nasıl Kullanılır

Arkadaşlar ülkemizde iptv nin kullanım amacı Facebook, İnstagram ve web siteleri üzerinden maç yayınları izlemek/paylaşmak. Ben bu olayı ilk gördüğümde ulan adam nasıl kaçak yayın veriyor beinsportun uyduyumu hacklemiş diye düşünüyordum 🙂 ancak olay öyle değilmiş. Google üzerinden bakarsanız piyasada bir çok ip tv satıcısı mevcut ( ne kadarı güvenli orası meçhul ) ücret karşılığında size .m3u uzantılı link veriyorlar vermiş oldukları link sayesinde cepten, pc den ve tv den yayınlarınızı izliyebiliyorsunuz.

İp Tv Kullanırsam Ceza Yermiyim

Öncelikle şunu söylemeliyim ki Digitürk, Dsmart gibi ücret karşılığı yayın veren şirketlerin ip tv de ücretsiz izleyebiliyorsunuz. bu durum haliyle yasal olmuyor. Beinsport bu olay ile ilgili açıklama yapmıştı bakalım ne demiş;


KAÇAK YAYIN YAPAN YANACAK!  
Yaklaşık 1,5 yıldır devam eden bu durum 5.5.2009 tarihinde kabul edilen 5894 Sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş Ve Görevleri Hakkında Kanun ile son buldu.
   
Kanunun “Yayınların Düzenlenmesi” başlıklı 13. maddesinin 4. fıkrasında yer alan “Futbol müsabakası yayınlarının, TFF tarafından belirlenen usul ve esaslar dışında haksız ve yetkisiz olarak radyo, televizyon, internet veya herhangi bir yayın veya iletişim aracıyla canlı veya banttan yayınlanması, çoğaltılması, dağıtılması, satılması, izlenmesi veya izletilmesi halinde, TFF’nin veya yayıncı kuruluşun şikayeti üzerine 5/12/1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 71 inci maddesindeki cezai hükümler uygulanır.” hükmü ile tekrar FSEK kapsamında koruma sağlandı. Yeni teknolojiler kullanılarak yapılan ihlallere karşı mahkeme yolu göründü. 
  
Peki “İnternetten korsan olarak maç yayınlamanın ya da görüntü vermenin cezası ne olacaktır?” derseniz; 
 
1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS VE AĞIR PARA CEZASI!!!
 
Sitelerinde Turkcell Süper Lig ve Fortis Türkiye Kupası maç görüntüleri yayınlayan ya da yayınlamayı planlayan, amatör ya da profesyonel tüm internet sitesi yetkililerinin bilgisine sunarız.

Beinsport

yapılan açıklamada benim anladığım, Ceza açısından İp tv satıcıları, web sitesi,sosyal medya üzerinden maç yayınları veren kullanıcılar risk grubunda.

Benim kendi görüşüme gelince İp Tv güzel bir olay ancak ülkemiz için şuanlık fazla malum internet hızımız belli geriden gele gele, dona dona anca izleriz…

Yazar Hakkında
Toplam 19 yazı
Zekeriyya Tekin
Zekeriyya Tekin
6 Yaşından beri bilgisayar sevdası olan kendini web güvenliği, web tasarım Sosyal Mühendislik üzerinde geliştirdiğine inanan bir garip katip efendi :)
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara