Akıllı Cihazlar Bizi Dinliyor mu?

Yutubır girişi yapayım Herkese merhaba arkadaşlar Epeydir yoktum sandınız ki bıraktım blog işlerini ancak şehir dışında oluşum, sınavlarımın oluşu derken anca boş kalabildim. Bugünkü konumuz Akıllı cihazlar bizi dinliyor mu ?

Dikkat etmişsinizdir internet üzerinden kendinize kıyafet baktığınız zaman, hangi siteye girerseniz girin kenarda baktığınız kıyafetlerle ilgili reklam karşınıza çıkar. Size alışveriş yaptırabilmek için firmaların akıllı reklam taktiğidir. Peki telefon masanın üzerindeyken yada cebinizdeyken arkadaşınızla ‘kanka x marka ayakkabıların güzelliğine bak hele’ , ‘kanka saç ektirmeyi düşünüyorum’ gibi yapmış olduğunuz muhabbetlerden sonra facebook da gezerken ayakkabı reklamı yada saç ekim merkezi reklamı ile karşılaştınız mı ? ‘Hadi ordan denk gelmiştir.’ dediğinizi duyabiliyorum ancak ben bunun tesadüf olduğunu düşünmüyorum.

Akıllı cihazlarımızda kendiliğinden yüklü olarak bulunan google’nin sesle arama özelliğini kullanıyor musunuz bilmiyorum ancak bu özelliği tıklayarak da “Ok Google” diyerek de aktif hale getiriyosunuz siz söylüyorsunuz o arıyor. Bu demek oluyor ki google hali hazırda bizi dinliyor ve tanımlanan kelimeyi söyleyince aktif hale geliyor bu bilinen kısmı. Ben ise google’nin sürekli aktif olduğunu söylediğimiz kelimeleri toplayıp kullanıcı bazlı istatistik oluşturup internet dünyasını bizim ilgi alanımıza göre sunuyor. Anlatmış olduğum bu durum reklam açısından firmalara, ilgi alanımıza giren sitelerin karşımıza çıkması bize yarar sağlar ancak sadece bu kadarıyla kalıyorsa?

Akıllı Cihazımdan Nasıl Silerim ?

Normal şartlarda telefonun kendinden yüklü olduğu için bu uygulamaları sildirmez ancak Telefonunuzun marka modeli ile birlikte rootlama yazarsanız cihazınızı rootlayıp istediğiniz uygulamayı silebilirsiniz.

Yukarıda anlatmış olduğum olay tamami ile bana ait düşüncelerdir hiçbir yerden alıntı değildir. Doğruluk payı oladabilir olmayadabilir 🙂

Yazar Hakkında
Toplam 19 yazı
Zekeriyya Tekin
Zekeriyya Tekin
6 Yaşından beri bilgisayar sevdası olan kendini web güvenliği, web tasarım Sosyal Mühendislik üzerinde geliştirdiğine inanan bir garip katip efendi :)
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara